Tym razem to był Prolog 5,7 Wyróżniony

prolog5 7W sobotni wieczór w auli nad kościołem seminaryjnym w Opolu, zakończył się Prolog 5,7. Uczestniczyło w nim około 300 osób, w tym około 100 po raz pierwszy. Było to spotkanie młodych ludzi, pełnych zapału i energii, wypełnione modlitwą, rozważaniami i wymianą doświadczeń.
-Zawsze mnie cieszy, kiedy przyjeżdżam na prologi, cieszy mnie, gdy spotykam się z ludźmi, którzy są otwarci, nie patrzą na ciebie tak fizycznie, a raczej tak duchowo, jest to też czas, kiedy się ubogacam wiarą - mówi Dżesika z Raciborza.

Sama nazwa Prologu nie jest przypadkowa. Cyfry 5,7 oznaczają rozdział i werset z Ewangelii według św. Mateusza, czyli słowa, które są tematem ŚDM „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".


Do tych słów, nawiązywał też ks. Janusz Sobiś, wikariusz ze Strzelec Opolskich, który wygłosił konferencję.
-Przeciwieństwem miłości jest strach przed spotkaniem z drugim człowiekiem, żeby jednak doświadczyć miłosierdzia, trzeba spotkać się z człowiekiem, który potrzebuje mojej miłości. Trzeba przekroczyć siebie w miłości, być większym niż strach i lęk-  tłumaczył młodym.

W kolejnym etapie Prologu młodzi skupili się na orędziu papieża Franciszka, w którym zachęcał on do uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała.
-Właściwie dopiero dzisiaj zdałam sobie sprawę z tego, jak ważne jest, żeby być miłosiernym wobec bliźnich i umieć przebaczać wszystkie krzywdy.-  mówi Ola z Opola.  -W końcu to Pan Jezus najpierw nam wybaczył i powinniśmy umieć go w tym naśladować - dodaje Kasia.

Rozrywkową częścią programu był nie tylko czas wolny, kiedy młodzi mogli swobodnie porozmawiać i pośmiać się, ale też quiz wiedzy o Światowych Dniach Młodzieży, gdzie nowi wolontariusze zmierzyli się ze starymi.

Niestety była tez smutna strona.
-Jestem bardzo poruszony tym, co wydarzyło się we Francji, nie możemy tego nie kojarzyć z naszymi znajomymi z Francji, którzy do nas przyjadą. Bardzo mnie cieszy to, że mogliśmy coś przekazać, że mogliśmy się pomodlić, że mogliśmy odpowiedzieć na to, co się wydarzyło, bo mam wrażenie, że ta odpowiedz jest cenna- mówił ze smutkiem ks. Łukasz Knieć,  diecezjalny duszpasterz młodzieży i koordynator ŚDM, który również przed Eucharystią zachęcał młodzież do modlitwy w intencji ofiar zamachów. Do modlitwy o pokój.

W nastroju rozmodlenia, młodzi mogli towarzyszyć klerykom WSD na nieszporach.
Przez całe spotkanie, które zakończyło się Wieczorem uwielbienia uczestnikom towarzyszył zespół, Piaty wyraz, który piękną grą, interpretacją i śpiewem dodał niepowtarzalnego charakteru całemu Prologowi.

Zobacz zdjęcia z Prologu 5, 7.

Mariola Kulig, studentka Uniwersytetu Opolskiego.

Ostatnio zmienianyniedziela, 30 October 2016 13:23