Najważniejsze jest spotkanie. Podsumowanie Prologu Max Wyróżniony

prolog max podsumowanieCzas Prologu Max już za nami. Uczestnicy mogli tam zawrzeć nowe znajomości, poznać nowe piosenki a przede wszystkim zgłębić swoją wiarę.
Tym razem Prolog odbywał się na Górze św. Anny, w domu pielgrzyma. Uczestniczyło w nim 320 liderów i wolontariuszy ŚDM z diecezji opolskiej. Spotkanie trwało 3 dni.
Podczas trwania tego wydarzenia wolontariusze nigdy się nie nudzili. Organizatorzy ułożyli plan Prologu tak, by każdy znalazł tam coś dla siebie.
Konferencje, dla niektórych uczestników Prologu były nie do przejścia, ponieważ ich zaangażowanie w spotkania z innymi osobami przeradzało się w zmęczenie. Ale na szczęście znaczna część osób uważnie słuchała tego, co mieli nam do powiedzenia księża. Przybliżali uczestnikom temat Królestwa Bożego. Pokazali wolontariuszom, że przez bycie dzieckiem bożym stają się książętami, którzy mają swoje prawa, jaki i obowiązki. Każda konferencja poprzedzała pracę w grupach, gdzie wolontariusze rozwijali temat konferencji.


Prace w grupach były niezwykle ważne. W trakcie nich, animatorzy byli łącznikami między wolontariuszami a organizatorami. Podczas czterech takich spotkań, uczestnicy wymieniali się swoim doświadczeniem odnośnie wiary, życia w swoich parafiach, jak również przedstawiali swoje obawy, co do organizacji ŚDM. Niezwykle ważnym tematem było zastanowienie się na tym, co po ŚDM, jakich inicjatyw oczekują wolontariusze od Duszpasterstwa Młodzieży.
Światowe Dni Młodzieży idą w parze z akcją Bilet dla Brata. W Prologu uczestniczył Adam Tworek i Radzimir Burzyński, którzy są odpowiedzialni za tę akcję. Adam przedstawił wolontariuszom, na czym ten projekt polega i zapraszał do aktywnego włączenia się w to dzieło.
Adoracje Najświętszego Sakramentu i Msze Święte są najpełniejszym wymiarem Prologu. Ksiądz Łukasz Knieć podkreślał, że nie ma nic cenniejszego jak Msza Święta. W trakcie ich trwania muzycznie prowadził Zespół Piąty Wyraz wraz z Chórem ŚDM, którzy wprowadzali niezwykle podniosły nastrój.
Na czas Dni w Diecezji przyjadą do nas różne narodowości, a między innymi Czesi i Niemcy. Mieliśmy okazję do spotkania z reprezentantami grupy z Czech i Niemiec. Opowiadali, czym zajmują się w swoich parafiach, przygotowując się do ŚDM. Byli bardzo sympatyczni, a to powodowało, że łatwo nawiązali kontakt z naszymi wolontariuszami.
Wybór Jezusa na Pana i Króla był centralnym wydarzeniem Prologu. Przez trzy dni wolontariusze przygotowali się, by w niedzielę, w obecności ks. Bp. Rudolfa Pierskały, ponownie przyjąć Jezusa do swojego życia. Po wyznaniu wiary, powtarzając za księdzem biskupem, wszyscy uczestnicy mogli dokonać wyboru, czy chcą by od tej pory Jezus był ich Panem i Królem.
Chwila refleksji.
Nadzieja w ludzi młodych nigdy nie ustaje. Prologi, które przygotowywały do ŚDM, zakończyły się Prologiem Max. Uczestnicząc we wszystkich Prologach doświadczyłam niezwykłej łaski Bożej. Przez aktywne włączanie się w życie Kościoła mogłam odkryć swoje talenty, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Przez poznanie nowych osób, zobaczyłam jak wielkie znaczenie ma spotkanie. Myślę, że Prologi były pięknym darem Pana Boga dla młodzieży.
Na zakończenie, organizatorzy zapewnili nas, że po ŚDM będą Epilogi, które będą służyły Duszpasterstwu Młodzieży. Z niecierpliwością czekam na następne takie Spotkanie.

Monika Chrzanowska, sekcja medialna Centrum ŚDM

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 20 June 2016 23:45