Niezwykłe spotkanie młodych przed Niedzielę Palmową Wyróżniony

prolog pnp podsumowanieWystarczyło przekroczyć próg auli seminaryjnej by poczuć niezwykłą atmosferę. Tłum ludzi, większość ubrana w jednakowe koszulki. Radość, uśmiech i przyjaźń to uczucia, które potrafią trwać cały dzień bez przerwy.
W sobotę, przed niedzielą palmową po raz kolejny mogłam doświadczyć wyjątkowych rzeczy.

Wielkie oczekiwanie
Przed 10 przyjechałam, wraz ze swoją wspólnotą na Prolog. Pierwsze, co musieliśmy zrobić, to powiedzieć, że już jesteśmy.

W kolejkach były dziesiątki osób, które z niecierpliwością czekały na moment rozpoczęcia spotkania. Po 10 minutach mogłam wejść już do auli, w której zespół Piąty Wyraz rozpoczynał wykonywać swoje piosenki. Na swojej drodze spotkałam Roksanę Pytel, zapytałam, co jest charakterystycznego dla tego zespołu, odpowiedziała – słowa ich piosenek płyną prosto z serca. Dodała, że nie potrafi się doczekać momentu, aż wszyscy zaczną chwalić Pana. Z początku uczestnicy nie wiedzieli jak dołączyć do wspólnego śpiewu, na szczęście przyszedł ksiądz. Kręcone włosy, okulary, średni wzrost i uśmiech, który zaraża innych. To właśnie dzięki takim cechom ks. Łukasz Knieć jest w stanie przełamać wszelkie bariery.

Katecheza dla każdego
Jak na każdym Prologu jest czas na śpiew, modlitwę, poznawanie nowych osób, ale też na naukę. Konferencja ks. Marcina Cytryckiego była dość klasyczna. Tłumaczył uczestnikom, czym jest Wielki Post opierając się o prezentację, którą wykonał osobiście.  Mówił: "Jesteśmy zaproszeni przez Jezusa do przejścia całej drogi". Nie chodziło wtedy tylko o drogę krzyżową, lecz o całe życie. W trakcie swojego nauczania zachęcał do tego, by przyjąć światło Ducha Świętego w każdym momencie.
Po zakończonej konferencji, Michał Wiendlocha powiedział mi, że ta konferencja pokazała mu, że wspomniane Triduum Paschalne to nie trzy święta, ale jedno święto, które ukazuje jak Jezus musiał kochać każdego z nas.

Podziel się!
Nadszedł czas na pracę w grupach. Każda z około 30 grup dostała do wykonania to samo zadanie – by każdy z uczestników powiedział, co znaczy dla niego Triduum Paschalne. Pierwsza myśl – a co jeśli powiem coś, z czego inni będą się śmiać? Nic bardziej mylnego! Każda odpowiedź jest poprawna na to pytanie, ponieważ tyle ile jest osób, tyle jest znaczeń tego święta.

Józef to ideał
O 12:30 rozpoczęła się msza święta, której przewodniczył ks. Bp. Rudolf Pierskała. W swoim kazaniu przedstawił uczestnikom postać św. Józefa. W trakcie tego kazania dało się zauważyć, że ksiądz biskup mówi rzeczy, o których wie mało osób. Powiedział, że w Piśmie Świętym nie ma ani jednego słowa Józefa. Po minach słuchaczy dało się stwierdzić, że nie wszyscy wiedzieli o tej ciekawostce. Kazanie nie było jednak tylko o św. Józefie. Biskup Pierskała apelował do wszystkich chłopaków i mężczyzn by troszczyli się o kobiety.

Zapraszam na kakao
Kakao to najkrótsza droga do drugiego człowieka, takie stwierdzenie można było wywnioskować po atmosferze, która panowała w trakcie przerwy.  Czas na kakao jest przeznaczony do tego, by kogoś nieznajomego zaprosić na nie i porozmawiać z sobą. Dzięki temu tworzy się coraz więcej relacji, uczestnicy zaczęli bardziej uśmiechać się do siebie a kakao wszystkim smakowało.

Grupki cz.2
Po raz drugi spotkaliśmy się w tych samych grupach. Tym razem chodziło o luźne porozmawianie o ŚDM. Ten temat nigdy się nie kończy. Wszystkie osoby z grupki chętnie opowiadały o swoich doświadczeniach z przygotowań do ŚDM. Mogliśmy się wymienić swoimi spostrzeżeniami.

Amen w pacierzu
Ostatnim punktem Prologu było Nabożeństwo, na które zaproszenie do rodziców wolontariuszy wystosował ksiądz Biskup Andrzej Czaja. Rozpoczęło się przedstawieniem teatralnym. Grupa teatralna Centrum ŚDM wystawiła swój pierwszy spektakl. Przedstawiał historię Józefa. Celem tego przedstawienia było ukazanie myśli głównego bohatera zaraz po tym, gdy dowiedział się, że Maryja jest w ciąży. Widowisko zakończyło się imieniem Maria i wyciągnięciem ręki głównego bohatera w stronę publiczności. Było to bardzo wymowne.
Po spektaklu rozpoczęła się modlitewna część nabożeństwa. Młodzi przedstawiciele swoich parafii wyszli na środek kościoła seminaryjnego ze świecami. Były one symbolem modlitwy za daną parafię. W trakcie nabożeństwa była okazja by rodzice modlili się za swoje dzieci i by dzieci pomodliły się za swoich rodziców.
Prolog zakończył się przed 22 błogosławieństwem i śpiewem na ustach.

Monika Chrzanowska

Zobacz zdjęcia z Prologu PnP w galerii zdjęć.

Ostatnio zmienianypiątek, 17 June 2016 22:41