Do startu! Gotowi! Start! Wyróżniony

Światowy Dzień Młodzieży, który po raz 29. obchodziliśmy w Niedzielę Palmową, poprzedziły warsztaty. Był to „Prolog ŚDM”, na którym słowo „lider” można było usłyszeć niezwykle często. Nic w tym dziwnego, skoro były to warsztaty dla młodych liderów, którzy mają za zadanie przygotować swoje parafie do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Nikt nie ukrywał, że jest to zadanie bardzo wymagające, ale na pewno nie chodzi o „mission impossible”.

Recepcja wita nas
Początek dwudniowego spotkania wydawał się bardzo formalny. W sobotnie przedpołudnie trwała rejestracja uczestników w recepcji urządzonej w Duszpasterstwie Akademickim „Ressurexit”. Czyli przydział do jednej z 15 grup, odebranie imiennego identyfikatora, materiałów warsztatowych, a także koszulki z logiem projektu „Bota Fe”. Nad wszystkim, co działo się w recepcji, czuwała dzielna ekipa młodzieży z parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.
Formalności formalnościami, ale żeby nie za wiele czasu na nie tracić, już kilka minut po południu ks. Łukasz Knieć z ks. Jarkiem Staniszewskim, szefowie całego zamieszania, zaprosili wszystkich 148 uczestników wraz z animatorami do auli Wydziału Teologicznego UO na pierwsze spotkanie tematyczne. Tam już czekał zwarty i gotowy zespół Piąty Wyraz z parafii NSPJ w Raciborzu, który muzycznie towarzyszył nam aż do zakończenia „Prologu”.

Lider – któż to taki?
Pierwsze spotkania rozwiały wątpliwości co do tego, jakie zadania stoją przed tymi uśmiechniętymi i pełnymi pasji młodymi ludźmi. – Chcemy, byście po dwóch dniach tutaj spędzonych czuli się jak liderzy, którzy zaangażują się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w waszych parafiach. Chcemy byście się poczuli, jak ktoś, komu możemy zaproponować ważne dzieło ewangelizacyjne w waszych parafiach – wyjaśniał ks. Jarek, przekonując, że nie ma czego się obawiać.
Ale czas na to ważne słowo „lider”. Co duszpasterze złożyli na barkach młodzieży? Kiedy wrócą do swoich parafii, a to już się wydarzyło, mają być odpowiedzialni za przygotowanie parafii na podjęcie grup młodzieży z zagranicy, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży. Ale to nie wszystko! Ks. Łukasz mocno podkreślał: – Na was chcemy liczyć nie tylko w kontekście Światowych Dni Młodzieży, ale i przed nimi i po nich. Pamiętajcie, że liderzy wskazują kierunek, nadają tempo, ale muszą współpracować z duszpasterzami. Nie możecie działać poza Kościołem.
Z kolei ks. Łukasz nie tylko tłumaczył, kim jest lider ŚDM, o czym więcej za chwilę, ale przede wszystkim zachęcał uczestników warsztatów do wzajemnego poznawania się, rozmawiania, wymieniania się namiarami. To ważne, by liderzy ze sobą współpracowali, np. w obrębie jednego dekanatu.

Razem w Duchu Świętym – czyli o atmosferze ŚDM
Swoimi wspomnieniami z ŚDM w Rio de Janeiro podzieliła się animatorka Kasia. – Spędziłam w Brazylii trzy tygodnie, ale tamtymi wydarzeniami żyję przez cały rok. Te przeżycia wciąż dodają mi energii – mówiła. – Wyobraź sobie kilka milionów osób z wielu narodowości, mówiących wieloma językami. Wyobraź sobie, że wszyscy chcą z tobą rozmawiać. Wszyscy śpiewają, wielbią Boga, a ty myślisz sobie: „co ja tutaj robię?”. W czasie Światowych Dni Młodzieży po raz pierwszy w życiu poczułam bliskość z Jezusem – podkreślała Kasia. – Uczestniczyłam w Tygodniu Misyjnym. Kiedy przyjechaliśmy do naszej miejscowości, baliśmy się wysiadać z autokaru. Tylu ludzi, których nie znamy. Do tego bariera językowa. Mieliśmy spać pojedynczo w domach u rodzin. Ale szybko wszystkie obawy prysły. Zostaliśmy tak wspaniale przyjęci, że odjeżdżając wszyscy płakali – wspomina, podkreślając, że naszych gości musimy przyjąć co najmniej tak wspaniale, jak nas przyjęli Brazylijczycy.
– Pojechałem na ŚDM do Madrytu czy do Rio de Janeiro znając tylko kilka gwar śląskich. Ale okazało się, że mimo bariery językowej, dogadaliśmy się ze sobą. Dogadaliśmy się na poziomie Ducha Świętego. To jest doświadczenie Kościoła w czasie ŚDM. Super będzie, jak tego będziecie doświadczać podczas „Prologu” i wszystkich waszych spotkań w parafiach i dekanatach – mówił ks. Łukasz.

Cel jasny! Jak go osiągnąć?
Pomogła pierwsza praca w grupach, którą poprowadzili animatorzy. Była to rozmowa o Światowych Dniach Młodzieży w kontekście oczekiwań, obaw, jak i konkretnych propozycji organizacji „Dni w diecezjach”. Chodzi o 5 dni, od 20 do 25 lipca 2016 roku, które bezpośrednio poprzedzą wydarzenia centralne w Krakowie. W czasie tych 5 dni blisko 6 tysięcy młodych zamieszka w około 100 parafiach diecezji opolskiej. Co wtedy będzie się działo? Młodzi liderzy pomysłami sypali jak z rękawa. A animatorzy zapisywali kartkę za kartką. Zdradzać szczegółów jeszcze nie będziemy, ale gwarantujemy, że za dwa lata będzie się działo.
Równie ważna była rozmowa o obawach, które młodzi dostrzegają. Co może przeszkodzić w realizacji planów, co może zawieść? Jednak najważniejsze jest to, że ani z pomysłami, ani z obawami nikt nie zostanie sam. Ks. Łukasz z ks. Jarkiem zapewniają, że w każdej sytuacji Diecezjalne Centrum ŚDM służy pomocą.

Spotkanie z biskupem Andrzejem
Liderzy ŚDM pracują w ekipie Jezusa i dla Jezusa, więc w czasie warsztatów nie mogło zabraknąć spotkania przy stole Słowa i Eucharystii. W kościele seminaryjnym Mszy św. przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja, który również uczestniczył w spotkaniu roboczym, na którym omówione zostały efekty pierwszej pracy w grupach. Dwoje animatorów – siostra Amata oraz Grzegorz przedstawili oczekiwania, pomysły i obawy młodych liderów. A biskup Andrzej się do nich odniósł, dzieląc się także swoimi nadziejami.
– Chciałbym, byście zauroczyli się Jezusem. Jezus jest nie tylko Kimś drogim nam, ale i pięknym. Jego człowieczeństwo jest piękne – mówił. – Ważne jest nie tylko myślenie o tych, którzy do nas przyjadą na czas „Dni w diecezji”, ale i o kolegach, i koleżankach ze szkoły, którzy są daleko od Kościoła. Musicie do nich wychodzić. Ich do Jezusa przyprowadzać. Nie tylko o tym myślcie, ale módlcie się za swoich rówieśników – zachęcał biskup opolski. Podkreślał też, że wszelkie działania trzeba zaczynać od modlitwy, by nie robić czegoś, co nie jest zgodne z wolą Bożą. – Nic nie robi się dla Jezusa, jeśli najpierw się z Nim nie jest – przestrzegał biskup Andrzej.

Talenty rozkwitają
Wieczór przebiegał pod znakiem pracy w grupach tematycznych. Najpierw ekspresowe zapisy w konwencji „kto pierwszy ten lepszy”, a później czas, by zakasać rękawy i wziąć się do roboty. I tak, przed kościołem pod okiem animatorki Marysi powstawały dekoracje na diecezjalne obchody ŚDM, z kolei w kościele ks. Łukasz, ks. Jarkiem i panem Piotrem przygotowywali przebieg niedzielnego nabożeństwa, pełnego symboli obrazujących tekst orędzia papieża Franciszka skierowanego do młodych.
W dużej auli trwały warsztaty muzyczne, na których Monika Fita ćwiczyła z chórkiem niedzielny repertuar, a na klatce schodowej odbywały się zajęcia z utrzymywania porządku, które poprowadzili animatorzy Agnieszka i Grzegorz. Gdzieś pomiędzy przewijała się grupa z warsztatu fotograficznego. Można ich było rozpoznać po wielkim, żółtym plusie, który wszędzie ze sobą nosili. Zdjęcia promocyjne wykonywała pani Paulina Michalak.
Był jeszcze warsztat medialny, w czasie którego pan Tomasz Ciecierski z opolskiego oddziału TVP zdradzał tajniki robienia reportaży, a także warsztat teatralny, na którym pod okiem pana Dariusza Różańskiego powstawało przedstawienie. W kaplicy bł. Jana Pawła II s. Dolores Zok poprowadziła warsztat modlitwy, a w sali „Ressurexit” trwało spotkanie z bratem Kazimierzem Kazkiem ze Zgromadzenia Małych Braci Jezusa. Tematem rozmowy było ubóstwo. – Dotarła do mnie oczywista rzecz – aby być prawdziwie szczęśliwym, nie potrzebuję wiele, bo gdy mam Boga, to mam wszystko – opowiada Denis, który uczestniczył w spotkaniu z bratem Kazimierzem.

Na dobranoc
Sobotnie warsztaty zakończył Wieczór Uwielbienia, który od strony muzycznej poprowadził zespół Piąty Wyraz. A potem? Pozostało tylko położyć się spać. Gdzie? Gościną liderom służyło pięć opolskich parafii: katedralna, śś. Apostołów Piotra i Pawła, św. Karola Boromeusza, św. Jacka i Przemienienia Pańskiego. Nad dobrym snem czuwali dzielni animatorzy.

animatorka Ania

Relacja z drugiego dnia Prologu - TUTAJ

 

Ostatnio zmienianypiątek, 17 June 2016 22:54
Więcej w tej kategorii: « O Prologu 2.1 Mini Prolog »