botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

Tlenoterapia hiperbaryczna mobilizuje organizm do regeneracji
Zdrowie

Tlenoterapia hiperbaryczna mobilizuje organizm do regeneracji

Tlenoterapia hiperbaryczna to zabieg cieszący się dużym zainteresowaniem z uwagi na wysoką skuteczność w leczeniu wielu schorzeń. Co istotne, tlen hiperbaryczny silnie stymuluje szpik kostny do produkcji komórek macierzystych, a te z kolei podejmują efektywne działania regeneracyjne.

Terapia hiperbaryczna

Tlenoterapia hiperbaryczna prowadzona jest z wykorzystaniem specjalnych komór. Podczas zabiegów możliwe jest dostarczenie nawet kilkunastokrotnie większej ilości tlenu do organizmu niż podczas fizjologicznego oddychania. Co ważne, tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą nieinwazyjną oraz bardzo skuteczną w leczeniu wielu dolegliwości. Podczas zabiegu dochodzi do wysycenia tkanek tlenem, a jego podwyższone stężenie stwierdzane jest nie tylko w przypadku erytrocytów, ale również osocza, limfy oraz płynu mózgowo-rdzeniowego. W ten sposób działanie terapeutyczne obejmuje nawet słabo ukrwione obszary oraz przyczynia się do efektywnej regeneracji komórek, ograniczenia stanów zapalnych oraz procesów starzenia, a także szybszego gojenia się ran, leczenia infekcji o zróżnicowanym podłożu, a nawet ograniczaniu rozwoju boreliozy.

Terapia hiperbarycznej i jej skuteczność

Aby prowadzona terapia hiperbaryczna przynosiła pożądane rezultaty zabiegi powinny odbywać się w seriach. Pojedynczy zabieg trwa do półtorej godziny, a jego długość, ilość powtórzeń oraz wysokość stosowanego podczas terapii ciśnienia określa się na podstawie indywidualnego stanu zdrowia danego pacjenta. Oczywiście, każdy zabieg prowadzony jest pod nadzorem specjalistycznej kadry, która w przypadku ewentualnej potrzeby przerywa leczenie oraz udziela stosowanej pomocy. Ponadto, obecność dodatkowej osoby podczas zabiegu wpływa na komfort psychiczny pacjenta. Nie można bowiem zapominać o tym, że leczenie obywa się w zamkniętej komorze, która może stwarzać wrażenie izolacji i wpływać na dyskomfort ze strony pacjenta. Aby zniwelować niekorzystne odczucia pacjentów wiele dobrej jakości ośrodków oferuje kuracjuszom w trakcie leczenia możliwość słuchania muzyki lub nawet oglądania filmów.

Zastosowanie zabiegów terapii hiperbarycznej w sporcie

Terapia hiperbaryczna może być z powodzeniem stosowana w medycynie estetycznej, kosmetologii oraz sporcie. W tym przypadku jest ona naturalnym oraz w pełni dozwolonym dopingiem. Jest ona pożądana, ponieważ zabiegi w komorze hiperbarycznej umożliwiają szybką regenerację po wyczerpującym treningu, zmniejszają efekt zakwaszenia mięśni oraz poprawiają metabolizm organizmu. Ponadto, są one wykorzystywane w celu przyspieszenia rekonwalescencji po przebytej kontuzji.

Przygotowanie i przeciwwskazania do zabiegu terapii hiperbarycznej

Tlenoterapia hiperbaryczna powinna być poprzedzona wywiadem medycznym oraz wykonaniem wskazanych badań lekarskich, wśród nich wymienić należy na przykład konieczność wykonania zdjęcia RTG w przypadku pacjentów powyżej 75. roku lub obciążonych między innymi chorobami układu oddechowego lub krwionośnego. Wśród przeciwwskazań do podjęcia leczenia wymienia się: nieleczoną odmę opłucnową czy stosowanie wybranych leków. Ponadto, leczenie może nie być wskazane z powodu astmy oskrzelowej, niewydolności serca, klaustrofobii, stanów gorączkowych i infekcji górnych dróg oddechowych. Przed badaniem nie należy wykonywać makijażu ani stosować lakierów do włosów, kremów oraz balsamów do ciała. Ponadto należy usunąć soczewki kontaktowe, protezy zębowe, plastry hormonalne oraz nikotynowe. W trakcie leczenia należy ograniczyć palenie papierosów oraz zaprzestać spożywania alkoholu.