botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

włoskie sery
Lifestyle

Monotonia w kuchni? Postaw na włoskie sery – jakie warto wykorzystać w kuchni?

Sery podpuszczkowe prosto z Włoch gwarantują niesamowite doznania smakowe! Odmienią oblicze dań, które doskonale znamy i wprowadzą powiew świeżości (oraz aromata) na stole z przekąskami podczas towarzyskiego spotkania. W polskiej kuchni bez wątpienia jest miejsce na sery włoskie, a dzięki sklepom internetowym bardzo łatwo się w nie zaopatrzyć. Przeczytaj i sam skosztuj włoskich specjałów!

Ricotta – ser włoski idealny na diecie!

Ricotta to ser, który powoli zdobywa popularność w naszym kraju. Robi się go z dwukrotnie gotowanej serwatki, którą pozostawiły po sobie sery podpuszczkowe. Przypomina twaróg, a jego smak nie jest wyrazisty. Ricotta chętnie przejmuje aromaty i smaki innych składników, stąd szczególnie warto dodawać go do potraw zamiast jeść samodzielnie

Ricotta bez problemu znajdzie miejsce w kuchni polskiej. Dobrym pomysłem jest użycie jej do sernika jako zamiennik klasycznego twarogu. Oczywiście nie negujemy faktu, że klasyczny sernik jest ciastem doskonałym, ale i ricotta jest doskonałym serem do sernika!

Dobry pomysł na słodki obiad z wykorzystaniem ricotty to użycie go do pierogów z serem czy naleśników. Wszyscy znamy te bazujące na twarogu dania wręcz od dzieciństwa – raz na jakiś czas warto jednak porzucić tradycyjne receptury i dać się porwać smakom Włoch. W polskich daniach sprawdzą się na medal!

Kochasz sery a chcesz schudnąć? Zwróć uwagę na włoską ricottę – to jeden z najmniej kalorycznych deserów. Na 100 gram dostarcza tylko 180 kalorii! Niektórym może się wydawać że to sporo – wspomnijmy tylko, że popularny cheddar w 100 gramach zasili nas o 400 kalorii.

Burrata – koleżanka mozzarelli

Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić burratę od znanej i lubianej włoskiej mozzarelli. Jedna i druga to sery podpuszczkowe – w dodatku obie są wręcz doskonałe. Jak produkuje się burratę? Świeżo wytworzona mozzarella jest rozciągana i formowana w kulkę. Do kulki wlewa się resztki mozzarelli i świeżą śmietanę.

Burraty warto próbować tylko z wysokiej jakości oliwą – dzięki temu docenimy jej smak bardziej niż gdybyśmy wkomponowali ją do dania jako dodatek. Burrata bez wątpienia zasługuje na główną rolę na stole! Z pewnością ,,polubi się” ze świeżym chlebem, szynką parmeńską czy oliwkami. Prawdziwa, włoska burrata na śniadanie? To najlepszy możliwy początek dnia!

Burrata do dań – jakich? Kulkę możemy położyć na przykład na włoskiej pizzy w stylu neapolitańskim i przed przystąpieniem do jedzenia rozkroić. Wylewająca się z burraty śmietana i resztki mozzarelli sprawią, że żaden sos nie będzie już potrzebny. Ponadto, to efektowny wstęp do dalszej konsumpcji – wiadomo przecież, że jemy także oczami. Podobnie możemy zrobić z daniami makaronowymi i wszędzie tam gdzie przyda się mleczny dodatek. Zachęcamy jednak, byś najpierw koniecznie spróbował burraty tylko ze świeżym chlebem i poczuł pełnię jej naturalnego smaku!

Grana Padano – ciężki konkurent parmezanu

O ile parmezan – a właściwie Parmigiano Reggiano jest najpopularniejszym przedstawicielem włoskich serów, tak Grana Padano należy do jego godnych rywali wartych uwzględnienia w każdej kuchni. Grana Padano cechuje się mniej intensywnym smakiem od parmezanu i zdecydowanie warto go spróbować samodzielnie!  

Co jeszcze charakteryzuje oryginalne Grana Padano? Bardzo ziarnista konsystencja i twardość – im dłużej dojrzewa (rok do dwóch lat) tym bardziej te cechy nabierają na wyrazistości. Do obchodzenia się z oryginalnym Grana Padano konieczna więc będzie tarka, tak samo jak przy ,,walce” z parmezanem, Do czego wykorzystać Grana Padano? Do tego samego co parmezan – posypanie dań makaronowych czy sałatek doskonale dopełni ich smak. Coś tak prostego jak wymiana sera do posypania potrafi odczarować dobrze znane, nieco już nudne danie – przekonaj się i przy najbliższej okazji daj Grana Padano szansę!